Mama i tato pracują, babcie mieszkają daleko i nie ma miejsc w przedszkolach. W tej sytuacji rodzice muszą szukać niani.
Jak znaleźć dobrą nianię i kompetentnie zawrzeć z nią umowę? Ile kosztują usługi opiekunki do dziecka?
Kilka dobrych porad zanim zdecydujesz się wpuścić obcą osobe do swojego zacisza domowego.
Zawsze bardzo jasno trzeba określić zasady. Czy np. dostęp do internetu czy komputera jest jak najbardziej miłym gestem z Twojej strony ale nie koniecznym? Co do zmywania po sobie też to warto bardzo dobitnie podkreślić podczas rozmowy. A zanim zdecydujesz się na nianię sprawdź jej referencje, tylko nie tak, że przeczytasz, co tam ma napisane, tylko podzwoń do rodziców poprzednich Jej podopiecznych i popytaj choćby o czystość i internet. Poza tym zawsze możesz podpytać o życie prywatne. Jeśli zrobisz to delikatnie nikt się nie obrazi, szczególnie jeśli opowiesz coś o sobie. Po takim doświadczeniu zechcesz pewnie nianię z ustabilizowanym życiem rodzinnym, czyli żyjącą w stałym związku. O czystości podkreśl, ze chciałabyś aby mieszkanie z kuchnią i zlewem włącznie pozostawiała po sobie w takim stanie, w jakim zastała. To normalne uzgodnienia. Internetu i kompa nie musisz udostępniać a dla pewności możesz go blokować.
Takie slogany typu: jestem miła, sympatyczna i uwielbiam dzieci to nie powinno być kryterium w wyborze niani. Takie banały każdy może o sobie powiedzieć. Trzeba wydobyć z niani prawdę. Zadawaj dużo pytań. Także o poprzednie dzieci, jak się bawili, co robili itd. Potem to zweryfikuj w rozmowie tel z ich rodzicami. Zawsze proś o kontakt do tych rodzin, z którymi współpracowała ostatnio... już po samej reakcji niani sprawdzisz, jakie były to relacje. Ważne pytanie, to dlaczego została zakończona współpraca. Zapytaj zarówno nianię jak i rodziców.
Dla spokoju własnego uprzedź nianię, ze będzie monitorowana, nawet jeśli to nie prawda. Będzie się pilnować a Ty spokojnie popracujesz.
Najważniejsze cechy niani
Niania musi być osobą pełnoletnią. Musi być też w dobrym zdrowiu i kondycji, żeby nadążyć za naszym maluchem. Najchętniej wybierane są studentki albo emerytki czy rencistki. Młodym osobom nie brakuje energii i wyobraźni w zabawach z maluchem. Z kolei osoby starsze mają zazwyczaj niezbędne doświadczenie i umiejętności w opiece nad dzieckiem. Trzeba samemu zdecydować, jakie cechy są dla nas najistotniejsze. Pod względem osobowości powinniśmy szukać osoby pogodnej, energicznej, łagodnie usposobionej. Oczywiście, w odpowiednich sytuacjach musi być stanowcza i zdecydowana. Można zapytać kandydatkę o jej styl życia, wartości, wykształcenie rodzinę czy jak reaguje w różnych sytuacjach. Jednak zachowajmy umiar, nie przeprowadzajmy regularnego przesłuchania. Pamiętajmy, że najistotniejsze są kompetencje danej osoby. Reszta informacji może pomóc nam w wyrobieniu sobie opinii o jej osobie, jednak nie przesądza o sprawdzeniu się w przyszłej pracy. Kwestie pieniężne nie powinny być poruszane na samym początku rozmowy. Najważniejsze jest oczywiście pytanie o podejście i stosunek do dzieci. Mile widziane jest posiadane doświadczenie w opiece nad dziećmi oraz ewentualne posiadane referencje z poprzedniej pracy. Nie wstydźmy się rozmawiać z poprzednimi pracodawcami, mogą oni nas upewnić w podjętym wyborze lub zwrócić uwagę na pewne wątpliwości. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń szukajmy dalej.OBOWIĄZKI NIANI
Kwestię obowiązków niani należy ustalić na samym początku. Pamiętajmy, że im więcej opiekunka musi poświecić czasu na prace domowe, tym mniej czasu spędza z naszą pociechą. Przy malutkim dziecku, które nie wymaga stałej opieki, możemy poprosić o pomoc przy prasowaniu, sprzątaniu czy gotowaniu. Przy kilkuletnim dziecku uwaga niani powinna być skupiona na naszym potomstwie i nie możemy wymagać wykonywania wszystkich prac domowych. Opiekunka powinna zapewnić zabawę, ruch i rozwój dziecka.KONTROLA PRACY NIANI
Po powrocie do domu warto zapytać o przebieg dnia. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie zwyczaju wspólnego picia herbaty, czy nawet wspólnego posiłku, podczas którego dowiesz się o przebiegu dnia Twojego malucha.Sprawdzanie pracy niani przy pomocy ukrytego sprzętu jest sprawą niezwykle kontrowersyjną. Ukryta kamera czy podsłuch nie jest jednak uniwersalnym wyjściem. Współpraca z nianią musi głównie opierać się na zaufaniu. Lepszym wyjściem jest uważne obserwowanie zachowania swojego dziecka i wychwytywanie niepokojących sygnałów. Czasami jednak nie potrafimy powstrzymać się od takiej formy kontroli. Tą delikatną kwestię dokładniej porusza inny artykuł.
www.mama.ayy.pl